Nicholas Winton a film Síla lidskosti

poděkování Wintonovi

V polovině října se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili promítání dokumentu Síla lidskosti a následně proběhla beseda s naším průvodcem dopoledním programem.

Film nám přiblížil Angličana Nicholase Wintona, kterému se v období od března do srpna roku 1939 podařilo zachránit 669 dětí převážně židovského původu z transportů smrti a najít jim nové rodiny ve Velké Británii. První vlak byl z Prahy vypraven 14. března 1939. Winton s několika dobrovolníky zorganizoval celkem osm transportů. Devátý vlak s 251 dětmi, který měl odjet v září 1939 nacisté zrušili a poslali zpět v důsledku vypuknutí války. Vrácené děti zahynuly v koncentračních táborech.

Po vypuknutí druhé světové války vstoupil Winton do služeb RAF, po válce pracoval jako úředník, věnoval se charitě. O záchranné misi v Praze nemluvil, pak jeho manželka na půdě objevila kufr plný dokumentů a knihu výstřižků. Následně došlo ke zveřejnění faktů a Winton se nakonec setkal s některými ze „svých“ dětí.

Co jsme se dozvěděli během besedy? Na Wintonovy dopisy s prosbou o přijetí převážně židovských dětí zareagovala kladně pouze Velká Británie a Švédsko. Děti netušily, kdo je zachránil. Nicholase Wintona na Pražském hradě přijal prezident Václav Havel a vyznamenal jej řádem T. G. Masaryka. Při rozhovoru s Václavem Havlem prozradil, že vlastně neví, co má se všemi těmi vyznamenáními dělat. „Mám jich plnou krabici, ale to vaše si před spaním připnu na pyžamo,“ řekl s humorem sobě vlastním. Od prezidenta Miloše Zemana obdržel i nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva. Byl opakovaně navržen na Nobelovu cenu míru.

Do Británie byla poslána i šestiměsíční dvojčata, o které se cestou starala desetiletá dívka. Děti si brali do svých rodin Britové ze středních a chudších vrstev, před jejich přijetím do svých rodin museli na úřadě složit vysokou zálohu. Přesto to udělali.

Winton se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší člověk pilotující ultralight, naposledy ho pilotoval ve 105 letech a na otázku: „Proč tak dlouho létáte, není to už pro vás nebezpečné?“  Šibalsky odpověděl: „Přece proto, aby mě náhodou někdo starší o toto prvenství nepřipravil.“ Zemřel ve 106 letech.

Co napsat závěrem? Bylo to velmi emotivní a současně inspirující setkání s člověkem s velkým Č. Během filmu se mi několikrát po tvářích kutálely slzy a nebyla jsem sama.

Nicky Winton je důkazem toho, že i jeden člověk má sílu měnit svět.

A jak znělo jeho heslo? Když něco není nemožné, musí existovat způsob, jak to udělat.

Milena Valentová

Praha, stálá připomínka

archivní snímek Wintona

čekání na film

plný sál

beseda

Sir Winton v Praze

Vloženo: 25. 10. 2023       Stránka: Rodiče

Nickyho rodina udělila ČESTNÉ ČLENSTVÍ žákům ZŠ Struhlovsko Hranice

V polovině října se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili promítání dokumentu Síla lidskosti a besedy, kterou moderoval pan Tilus, organizátor akce a člověk, který patřil do okruhu známých pana Wintona a k tvůrcům promítaného filmu.

22. 12. 2023   Rodiče   Více zde

Izrael - propojení historie a současného dění

Na začátku prosince měli naši deváťáci příležitost vyslechnout si přednášku o Izraeli od erudovaného lektora Radka Hejreta.

22. 12. 2023   Rodiče   Více zde

Divadelní představení O líné babičce

Vybraní žáci zavítali v úterý 27. 6. 2023 do ostravského "Divadla 12" na představení O líné babičce, které bylo inspirováno stejnojmennou knihou, kterou jsme v loňském roce s mnohými z návštěvníků ve škole četli. Kromě hlavní představitelky Anny Cónové se ve hře skvěle představila i herečka Kamila Janovičová, kterou snad všichni znají jako Aničku z pohádky Tajemství staré bambitky. Kamila se s dětmi i ráda vyfotografovala na památku a popřála všem krásné prázdniny.

28. 06. 2023   Rodiče   Více zde

Putování s ježečkem - červnové setkání předškoláků

Ve čtvrtek 15. 6. 2023 se uskutečnilo poslední setkání předškoláků na školní zahradě u jezírka.

28. 06. 2023   Rodiče   Více zde

Výuka dějepisu na vlastní kůži je zpátky

Žáci ZŠ a MŠ Hranice Struhlovsko v rámci výuky dějepisu navštěvují výstavy, muzea či skanzeny, účastní se badatelských programů. Podle dostupných možností se žáci s historií seznamují i přímo v místech, kde konkrétní události proběhly.

14. 10. 2022   Rodiče   Více zde